Moderní trendy fasád

Fasáda je kabátem domu. Tak jako šaty dělají člověka, tak i fasáda dělá dům. Proto k jejímu výběru přistupujte obzvláště pečlivě.

Nabídka trhu je v tomto segmentu velmi bohatá. Fasádní omítku můžete mít silikonovou, samočistící nebo třeba dekorativní. Jakou zvolit?

Fasádní omítka versus barva

I přesto, že spousta lidí tyto pojmy zaměňuje, neznačí jedno a totéž. Zatímco omítka je tenká vrstva, která se nanáší hladítkem na hotovou výztužnou vrstvu na zateplení, fasádní barvy jsou nátěry, jež se nanáší, ať již válečkem či stříkáním na vnější omítkový systém.

Vybíráme omítku

Omítka dům chrání. Před nepřízní počasí, větrem, sněhem, mrazem i slunečními paprsky. Ale také je jeho vizitkou. Při finální úpravě zateplovacích systémů se používají především pastovité omítky, které se natahují na původní i nové minerální omítky, štuky, stěrky a beton. Pastové omítky pro fasády se vyrábějí v několika tloušťkách (1,5 mm, 2 mm a 3 mm) a ve dvou strukturách – škrábané a rýhované. Dále se dělí na silikonové, silikátové a disperzní.

Jakou pastovou omítku?

Cenově nejvíce dostupné jsou omítky disperzní neboli akrylátové. Jejich nevýhodou ale je malá paropropustnost (vlastnost materiálu převádět výpary do vnějšího prostředí). Tato omítka zkrátka špatně dýchá. Na rozdíl od omítky silikátové, která se z tohoto důvodu často využívá při renovaci starých budov. Ještě o stupínek výš jsou fasády silikonové, jež spolu s vynikající paropropustností vynikají i vysokou odolností proti zašpinění. Tyto omítky zkrátka pořád vypadají jako nové.

Inspirujte se

Ještě více odolné jsou omítky prémiové skvěle odolávající mikroorganismům na fyzikálním principu. Špičkovými produkty jsou například dlouhodobou čistotou se vyznačující omítka Baumit Nanopor Top a rychle schnoucí Baumit Star Top. Ta zase dobře odolává řasám a plísním. Jde-li vám o intenzívní a pestré barevné tóny, doporučujeme omítku Baumit PuraTop.

Napsat komentář