Renovace fasády znečištěné řasami

Krásná nová fasáda nám všem dělá radost, ve špatném prostředí se ale mohou objevit nevzhledné zelené fleky. Ty poté vedou i k narušení fasády. Co je tento zelený flek? Pravděpodobně se jedná o řasy. Ty pak vytváří ideální prostředí pro výskyt dalších mikroorganismů a nechtěných návštěvníků fasády – houby a plísně. Dnešní trh je už naštěstí vůči této zkáze odolný. Prodávají se sanační přípravky, které si se znečištěním poradí. Nesmutněte a zbavte se řas, hub nebo plísní na své fasádě.

Co jsou řasy a jak se jich zbavit?

Řasy jsou mikroorganismy, které žijí v vlhkém prostředí. Ke svému životu potřebují hlavně hodně vody, důležité je ale i světlo a živiny. Jestli máte váš domek postavený ve vlhké oblasti, například v blízkosti lesa, husté vegetace, nebo blízko vodních ploch, je třeba myslet na prevenci výskytu řas v podobě vhodné povrchové úpravy, omítky a zateplovacího systému. Jestli je ale vaše omítka již napadena nežádoucími řasami, nemusíte sklápět hlavu. Jejich odstranění je snadné a rychlé. Jedná se o postup v pouhých dvou krocích. Nejprve je třeba nanést sanační nátěr. Na již ošetřenou fasádu pak aplikujte fasádní barvu.

Fáze čištění – sanace

Sanační nátěr určený k ošetření povrchů fasád napadených řasami nebo houbami si dokáže poradit i s plísní. Před jeho aplikací je ale nutné opravit možné nedostatky fasády – trhliny, loupající se barvu, další nečistoty atd.

Samotný nátěr se provádí pomocí malířského štětce, kartáčem s tvrdými štětinami či přístrojem na rozstřik. Záleží na vás, zda je vám příjemnější stříkání, nebo nátěr. Sanaci je potřeba, k dosáhnutí kýženého výsledku, nechat působit alespoň 12 hodin.

Druhým krokem očisty je mechanické odstranění všech nečistot a mikroorganismů. Následně omítku opláchněte tlakovou vodou. Po očištění fasády znovu naneste alespoň jednou, nejlépe dvakrát sanační přípravek.

Fáze nátěru

Fasádní nátěr se provádí na již očištěnou zeď, a hlavně suchou omítku. Vyčkejte dostatečně dlouho, aby stihla fasáda proschnout od sanace a vody. Po nanesení prvního nátěru je potřeba technická přestávka alespoň 12 hodin. Po odpočinku můžete aplikovat druhou, případně po dalších 4 hodinách pauzy i třetí vrstvu.

Napsat komentář