Vyvarujte se chyb při zateplování

Kdo ještě nezateplil fasádu, měl by se do této práce bez zaváhání pustit. Bez kvalitního zateplení jen stěží snížíme výdaje za energie a dnešní extrémně rostoucí ceny i hrozící nedostatek plynu nás mohou dostat do neřešitelných problémů. Jak ale zateplit kvalitně a bez chyb? Podívejte se na nejčastější chyby při zateplování.

Základem je správný výběr izolace

Nejčastějším typem zateplení fasády je zateplení s použitím polystyrénu. Je levnější a má lepší tepelněizolační vlastnosti než minerální vata. Nevýhodou je, že po aplikaci vytváří difuzně nepropustnou izolaci. Fasáda skutečně nedýchá, protože není schopna propouštět směrem ven z interiéru vodní páry. To minerální vata umí. Pokud však zvolíme pro zateplení fasády polystyrén nové generace, nedostatky klasického zateplovacího polystyrénu eliminujeme.

Řada výrobců nabízí zateplovací systém s dírami, který díky patentovanému systému otvorů umožní fasádě dýchat. Druhým vylepšeným produktem jsou šedé polystyrénové zateplovací desky, které obsahují infračervené absorbenty a díky tomu nabízí až o 23 lepší tepelně izolační vlastnosti.

Nezapomeňte na úpravu stěn před aplikací izolačního systému

Povrch fasády je nutné velice pečlivé připravit. Musí být vyzrálý, bez prachu, bez opadávajících kusů i solných výkvětů. Zeď nesmí mít aktivní trhliny ani být napadena biotickými škůdci. Problematické části je zapotřebí vyspravit a případně fasádu umýt tlakovým čističem.

Zvolte správnou tloušťku izolace

Tloušťka izolace musí odpovídat ČSN a vyhlášce zabývající se energetickou náročností budov. Obecně platí, že pro nízkoenergetický a pasivní dům musí být tloušťka izolace až 350 mm.

Izolaci správně aplikujte

Izolační materiál až do výšky 300 mm nad povrch musí být zcela nenasákavým. Důležité je každou izolační desku správně nalepit. Obvykle se doporučuje aplikovat lepidlo po obvodě do tvaru rámečku a pak ještě přidat pár vnitřních bodů s lepidlem. Zjistěte si, při jakých teplotách je možné vašim lepidlem lepit.

Zateplení je též nutné správně kotvit. Vhodné kotvení zabrání upadnutí vlastní vahou, nápory větru, ale zamezí i vzniku tepelných mostů a snížení účinnosti zateplení.

Napsat komentář